5 Temmuz 2011 Salı

Hocam Başlığı Gençliğin Teknolojiyle İmtahanı Olarak Yazalım!

Lise zamanlarımızda önemli bazı tırsınç dakikalarımız vardı. Misal hocaya abesle iştigal soru sormak adamin suratını hocanın üstün kavrama özelliğine sahip elleriyle işgal etmesi demekti. Hocanın sorduğu soruya oturulan mevkiye göre pencerelere sürülmüş macunlara, duvardaki yarıklara yada sıranın üstüne kazınmış sevgili isimlerine sukut ederek bakmak, ilahi güçten bakılan yerde cevabın belirmesini, böyle içe doğru bi "oku!" mucizesi beklemek, hazin bir sonun habercisiydi keza. O zamanlar hoca dayaklarından sonra velilerin okul yönetimini "hepinizi Hakkariye sürdürceeğğem" diye kendini okul girişindeki demir kapıya zincirleyerek protesto eden hareketlerinin yerini varoş semtlerde "vay eşşolu eşşek demek hocadan dayak yidin!" dayağı, kral dairelerinde ise "çabuk odana murat can cezalısın harçlığından kescem ayrıca ahşama yemek filan yok" cezası olarak ayrı bir ebeveyn fırtınasına çeviren uygulamalar mevcuttu ki tam bir karanlık orta çağı, tam bir höyt deyince susan efendi ögrenci üstünlüğü politeryası hakim ülkede.

Sorsan şimdi bizimkiler hep kendini savunur öyle şeylerde "bizim zamanımızda şu yohtu bu yohtu zart olmazdı zurt için şu yapılırdı" iyi de babacığım yani tarihi kayıtlara bakıyoruz o zamanlar olmayıp bizim zamanımızda olan sadece renkli televizyonlar var, hadi biraz daha ötesinde kumandalı renkli televizyonlar olmuş. O da zaten babam kumandayı gömleğinin cebine koyardı tuşlarının ne işe yaradığını bile anlamazdık. Enteresan gizemli bi aygıttı sadece bizim için. Yani gömlek cebinde muhafaza edilen kumandanın kefareti okulda dayak nedeniyle yenilen 40 dakikalık dayaksa, şimdiki çocukların diri diri gömülmemesi şaşırtıcı bişe değil mi lan?

Benim zamanımda Nintendolarda Mario' ya zıplayınca "basınca zıplıyo lan" diye ağzı açık bakıyordum, onu da zıplatmak için anneme "anneee nooolurr Eren gillere misafirliğe gidek nooluur" diye yalvarıyordum. Teknolojiye en sık ulaştığım zamanlarım Eren' in ayağını kırmasına binayen her gün gittiğim "Eren' in evde canı çoh sıhılıyo şu kepçe arhadaşı gelsin biraz oynasınlar" zamanıdır ki o zamanlar da hep Eren Mario oluyodu ben Luigi. Bütün kutuları kırıp bana pis pis gerizekalı muamelesi yapan Eren'e tahammül etmişim, onun bile bi bedeli vardı demek istiyorum.

Olay bilgiye çabuk ulaşıyorduk ise, nerde üstadım? Hoca ödev verir gider halk kütüphanesine sabah girersin akşama kadar içi kurtlanmış kitaplardan yazar durursun. Hadi kitaplar eski zamandakilerden yeni diyecem de kapağında "mektebimin can-u alisi talebem Füsun Takar' a armağandır Tarih: 13.09.1943" yani kitabı yazan da, satan da, hediye eden de, hediyeyi alan da şu an rahmetli. Ölmüşlerine rahmet olsun diye çocukları halk eğitime bahşetmiş kitabı bu mudur imkan?

Şimdi ben de "bah şimdi ki çocuhların her şeyi var" bıdı bıdısı yapıp yeni neslin körpe beyinlerine taş atmak istemem de arkadaş 13 yaşındaki çocuk wikiliksin ülkeler arası gizli yazışmalarını 0,22 saniye içinde buluyor.

/süre googleda an içinde arama yapılarak bulunmuştur./

Ama buluyor mu? Yok! Okuyor mu? Yok! hayatı boyunca 2 tane kitap okumamış genç dimahlar çakma cümlelerden kendilerine feysbuk iletisi yapıyor. Geçen üniversite hocası konuşuyor "ödev verdim web sayfasını olduğu gibi getirmiş, worde bile atma gereği duymamış" diye yakınıyor peki dayak? Yok! dayak atılsın uğraşında değilim, biz neden dayak yedik onu soruyorum! Üniversite gençlerinin dinamizim kaynağını sosyal olanlar; çektirdikleri resimleri feysbukta paylaşanlar, evde mal mal oturanları ise bütün gün onları beğenenler, paylaşanlar oluşturuyor. Feysbuk hesabının donduğunu öğrenince tansiyonu düşen, bunalıma girip hayata küsen gençler, teknolojinin kendisine muhtaç ettiği, yönettiği insanlar ve ellerini ovuşturan zafer içindeki katipalizm. Böyle bir toplumda cehalet vazgeçilmez bir hıyarlıktır ki böyle bir hıyarizimden hiç bi cacık olmaz afedersiniz.

Dindar geçineni dinini bilmez, 5 şartı deyince şeyy "Allahh, Peygamberr, Melekkk, bidee ha şey oruç, oruç" diye sana bakar, kafasına eseni cennete gönderir esmeyeni cehennemde yakar, Tarihçisi "kardeşim ben tarih ohuyom benden iyi mi bilceksiniz Kanuni, Yavuz'un babası!" entelizmi yaratır. Fizikçisi "kuantum böyle şey gibi enteresan bişe" diye şaşırtır vb.vs. Böyle zengin bilgi kaynağı ortamında bilgisiz yetişen gençlerden internet kafelerde kantır, knight gibi çoklu oyunlar oynarken "beni bırahmayın lağğnn sıhın sıhın gafalarına sıghın!" dayanışması olur başka da bi bok olmaz.

Peki benden bi bok oldu mu? Olmadı. Ama diyebilir miyiz ki bunun Marioyu zıplatmakla alakası var diyemeyiz.O zaman dağılalım..... 

6 yorum:

Sen kısaca F. de dedi ki...

ayy bayıldım... içimden geçenleri cümlelere dökmüşsün... küçüklüğüm benim biraz salaktı... erken okula gittim 5 yaşındaydım... ablama özendiğim için illa gitcem diye tutturmuşum... neyse, örtmennnn bi gün bana kızım 1cm i cetvelde göster dedi... nereden bilebilirdim ki dakikalar sonra o cetvel benim başımda patlayacak... 1cm gösterdim... örtmen emin misin demeseydi cevabım doğruydu... ama eminmisinden sonra hmmm diye düşünüp gittim 1mm i gösterdim... ve bende yıldızları gördüm sonuç olarak...

SÖZÜN ÖZÜ dedi ki...

hahhaa :)))
Çok güzel bi yazıydı yine . kalemine sağlık kardeşim. Senin yazılarına çok gülüyorum ben ya. Allah'ta seni hep güldürsün emi dostum.
Adam yazıyor abii ! Alkıışşş :)))
(not: eski yazılarını bugün okudum yine çok güldüm kardeş. örnegin 2009-2010 ekim-kasım - aralık yazılarını özellikle tavsiye ederim şuana dek okumayan arkadaşlara )
Teşekkürler bu güzel yazı için.

SEvgiler ...

KİANA dedi ki...

Beni taaaaa eskilere götürdünüz. İlkokul dörtte bir virgül unutmuşum diye hoca suratıma şiddetli bir tokat patlatmıştı ve gerizekalı demişti..Adı hala belleğimden silinmedi gitti. Babam ilkokula kaydedtirirken beni eti senin kemeği benim demişti..O zamanlarda hocalara öğretmenlere saygının sınırı yoktu. O kadar büyüktü yani. Şimdilerde hocalar yan gözle bakamıyor gençliğe..teknoloji manyağı gençler (manyak diyeceğim kimse engel olamaz bana)ders yerine hangi cep telefonunun kaç özelliği var, kaç lira, LC ekran tvler, ha birde bir facebook çılgınlığı var ortada..feysbuk tan küsmeler, barışmalar, tanışmalar, kavgalar revaçta..teknoloji iyi de kullanabilene...

KabaKulak dedi ki...

@F. Mevzu bahis ortmen yasiyo mu? Bide su 5 yasinda okula gitme mevzusu var onu da anlayamiyore. Yani ne bilim bigun cocugun 3 yasinda nukleer santrallere alternatif dogal cozumler ureten bi dahi olsa cocugunu 5 yasinda okula gonderir misin onu merak ediyom :) ona gore bize de tecrube olsun.

@kiana dostum inanki ayni mevzulardaki ortmenlerimin annelerinin bile adi aklimdan cikmiyo ellerinden opuyorum napim ",)

@sozun ozu abi bah şimartiyosun diyorum bigun bosaltin lan buralarin hepsi benim diye cikacam piyasaya sorumlus sen olcan :)

Sen kısaca F. de dedi ki...

.... aaaa çok teşekkür ederim... bir anda mutlu mesut oldum... senin yazılarınıda bekliyorum, yazdığını görünce hemen tıklıyorum... birara giremiyordum sayfana ama şimdilerde keyfini çıkarıyorum... okurken kendi başıma tebessüm ediyorum... bazen sesli sesli gülerken buluyorum kendimi... bazende işte hu yazıda olduğu gibi küçüklüğüme geri dönüş yapıyorum.
yorumun için söylediklerin ve nezaketin için çok teşekkür ederim...:)

Adsız dedi ki...

I uѕed to be recommеnded thiѕ blog by my couѕin.

I'm not sure whether or not this publish is written by way of him as no one else understand such detailed about my problem. You're wonderful!
Thank уou!

Μy wеb-ѕіte; SEOPressor